Menu https://www.optimalnahypoteka.sk/

"Rovnaký" klient, rozdielna úroková sadzba

Kolega spokojného klienta sa na mňa s dôverou obrátil so záujmom riešenia hypotéky. Vybral si porovnateľný byt s rovnakou cenou, hneď vo vedľajšom vchode.

Po prvom stretnutí som vypracoval prepočty vo všetkých bankách kde mi vyšla rozdielna úroková sadzba ako u jeho kolegu, ktorý ho odporučil. Samozrejme som dostal otázku, prečo má kolega o 0,5% lepšiu sadzbu? Veď robia v tej istej práci približne rovnako dlho, majú tú istú pozíciu a zarábajú približne rovnako.

Banky pri stanovovaní výslednej úrokovej sadzby berú do úvahy množstvo vecí: 

- vzdelanie
- rodinný stav
- celkové záväzky
- čo vidia v histórii úverového registra
- počet vyživovaných detí
- pomer výšky úveru voči hodnote nehnuteľnosti
- celkový profil spolužiadateľa
... a mnoho iných vecí, kde je veľa krát rozdiel medzi kolegami

Ktorákoľvek z vecí môže robiť rozdiel na úrokovej sadzbe a to ktorýmkoľvek smerom. Môže sa stať, že zhoda je na 100% a napriek tomu vyjdú kolegovi vyššie sadzby – to môže byť spôsobené napríklad tým, že žiada o úver týždeň po ukončení obdobia hypotekárnych kampaní.

V praxi sa môže stať aj to, že zhoda je vo všetkom na 100% a napriek tomu pre jedného klienta je lepšia banka A so sadzbou 4% a pre iného banka B so sadzbou 5% - dôvodom bývajú odlišné očakávania od úveru... Napríklad možnosti predčasných splátok v banke A nemusia byť dosť flexibilné ako by bolo v banke B alebo môže byť požiadavka na odlišné obdobie fixácie úveru. Svoju rolu v rozdieloch na úrokovej sadzbe zohrávajú napr. aj požiadavky na rýchlosť vybavenia úveru, jednoduchosť na vybavenie úveru z hľadiska dokladovania príjmu či účelu, požiadavka na progresívne splácanie atď.

Kamil Bučo, 18.11.2012

Zistite si výšku Vašej mesačnej splátky

Výška úveru:
100 000 €
Doba splatnosti:
30 rokov
MESAČNÁ SPLÁTKA
pri úroku 0.7% p. a.
pri úroku 0.8% p. a.
pri úroku 0.9% p. a.
pri úroku 1.0% p. a.
Loading...
POTREBUJETE PORADIŤ