Menu https://www.optimalnahypoteka.sk/

Oplatí sa kupovať nehnuteľnosť dnes?

Často sa ma ľudia pýtajú, či sa oplatí kupovať nehnuteľnosť práve dnes? Práve preto som sa rozhodol o tom napísať pár riadkov, ako to vidím.

To, čo ľudí najviac zaujíma je, či ešte nepočkať, či ešte padnú ceny bytov, či ešte pôjdu úrokové sadzby hypotéky dolu, či banky uvoľnia pravidlá a všetky sa vrátia k 100%-nému financovaniu, či je už kríza na svojom dne, či ešte nepríde nejaký letný alebo vianočný výpredaj,.....

Takto to vidím ja...
Myslím si, že úrokové sadzby
hypotéky ešte pôjdu dolu a na svojom dne budú asi do roka a padnú ešte o približne maximálne 1%, čiže najlacnejšia hypotéka bude za cca 4% ale bežné budú sadzby okolo 5 až 5,5%. Myslím si, že ceny bytov ešte pôjdu dolu a že najnižšie budú koncom tohto a začiatkom budúceho roka a padnú asi ešte do 10 - 15% podľa typu nehnuteľnosti. Myslím si, že kríza ešte nie je na svojom dne a bude ešte vianočný výpredaj... toto si myslím, ale nie som analytik, ani to nemám podložené rozsiahlou analýzou a môžem sa mýliť.

Či sa oplatí kupovať teraz byt, dom alebo pozemok, bez ohľadu na spôsob financovania, či z vlastných zdrojov, na hypotekárny úver, alebo kombináciou, je to otázka Vašej aktuálnej situácie a správneho výberu nehnuteľnosti.

Pokiaľ potrebujete svoje vlastné bývanie pre ten pocit, tak si ho kúpte aj s vedomím, že môže klesnúť jeho cena. Keď klesne napr. o 15%, tak keď si zrátate, že koľko by to urobilo na splátke, nie je to suma na obesenie. Navyše odhadnúť dno nie je také jednoduché ako by sa mohlo zdať. Ak budú o rok ceny nehnuteľnosti nižšie, nikde nie je napísané, že práve vy nebudete čakať ešte na ďalšie znižovanie až ho prečkáte a dostanete sa na vyššiu kúpnu cenu ako dnes. V realitách vo veľkej miere funguje davová psychóza a pokiaľ aj odoláte, dav môže ísť proti Vám.

Ak chcete nehnuteľnosť na biznis, myslím si, že aj dnes sa dá dobre kúpiť pokiaľ máte čas a nervy. Je veľa predávajúcich, ktorí sú už s nervami na konci. Taktiež je veľa predávajúcich, ktorí už musia predať z rôznych dôvodov. Toto je pole pre Vás.

Je tu ešte otázka ďalšieho vývoja cien nehnuteľností – ak ešte klesnú, tak kedy začnú rásť a ako rýchlo. Vo veľkej miere v tom často krát nie je logika, ale psychika. Ovplyvňujú nás články podobného charakteru ako tento a keď to napíše niekto „kto určite musí mať pravdu“, tak sa tým veľa ľudí riadi a mohli to buď zle pochopiť, alebo tým ten niekto myslel viac na svoj prospech – aj pre to sa dá dosť ťažko odhadnúť ďalší vývoj cien nehnuteľností.

Vrátim sa ešte k riadkom hore. Ak aj vy očakávate ešte pokles úrokových  sadzieb, dá sa tomu prispôsobiť stratégia pri výbere vhodnej doby fixácie. Niektoré banky umožňujú meniť dobu fixácie počas splácania hypotéky, takže dnes si môžete dať ročný fix a potom päť alebo desať ročný fix. Ak Vám banka po roku sadzbu nezníži, dá sa prejsť do inej banky väčšinou s minimálnymi nákladmi a papierovačkami. Ak dnes kúpite a o rok bude cena Vašej nehnuteľnosti nižšie, je možné, že o ďalší rok bude už opačná situácia a poviete si že ste ešte veľmi dobre kúpili.

Určite stojí za to uvažovať nad tým a zohnať si správne podklady pre svoje rozhodnutie. Držím Vám palce a pokiaľ sa rozhodnete pre hypotekárny úver, rád Vám pomôžem s výberom toho najlepšieho.

Kamil Bučo, 06.07.2009

Zistite si výšku Vašej mesačnej splátky

Výška úveru:
100 000 €
Doba splatnosti:
30 rokov
MESAČNÁ SPLÁTKA
pri úroku 1% p. a.
pri úroku 2% p. a.
pri úroku 3% p. a.
pri úroku 4% p. a.
pri úroku 5% p. a.
pri úroku 6% p. a.
Loading...
Loading...
POTREBUJETE PORADIŤ