Menu https://www.optimalnahypoteka.sk/

Kedy netreba predávať byt (s hypotékou) ak kupujem ďalší?

Už máte byt na hypotéku a uvažujete o zmene bývania? Treba predať súčasný byt a splatiť hypotéku, aby ste mohli ísť do väčšieho? 

Ukážeme vám, ako sa dá riešiť táto situácia.

Na úvod dve základné pravidlá:

- Za prvé, môžete mať aj viacero hypoték. Základné obmedzenie je váš príjem. Ak príjem pustí, môžete mať aj 20 hypoték.

- Za druhé, jedna nehnuteľnosť môže mať na sebe aj 5 hypoték. Všetky musia byť z jednej banky a ich výšky spolu nemôžu presiahnuť 80% z hodnoty nehnuteľnosti.

Ak vlastníte byt v hodnote 200tis a máte na ňom hypotéku so zostatom 100tis eur so splátkou 500 eur mesačne a uvažujete o kúpe domu za 300tis eur, dá sa uvažovať aj takto:

Predáte byt za 200tis, automaticky sa splatí hypotéka a ostane vám 100tis eur hotovosť. Tú použijete na kúpu domu a k tomu hypotéka na 200tis a vybavené. Splátka už nebude 500 ale 1000 eur mesačne.

Alebo

Ak máte dostatočný príjem, z ktorého vám vychádza, že môžete mať hypotéky aj na 400tis, tak by sa dalo rozmýšľať takto:

V tej istej banke, v ktorej máte založený byt, požiadate o hypotéku na 300tis na kúpu nového domu. Založíte ju kupovaným domom a aj bytom.

Budete mať splátky, 500eur + 1500 eur čiže spolu 2000 eur/mesačne.

A nemuseli ste použiť žiadne vlastné zdroje.

Pôvodný byt môžete zatiaľ prenajať.

Ak o 10 rokov budú ceny nehnuteľností o 30% vyššie ako sú dnes, tak z 200 bude 260 a z 300 bude 390 tis eur.

Toto riešenie nemusí byť navždy. Kedykoľvek, aj mesiac po realizácii môžete pôvodný byt predať. V tom prípade vám ostane hypotéka 200 a splátka 1000.

Alebo

Dá sa uvažovať aj tak, že v inej banke si vezmete hypotéku 240tis ručenú novým domom a tých 60tis vyriešim v banke kde máte založený byt.

Alebo v inej banke vezmete 400, kúpite dom a zároveň refinancujete a navýšite pôvodnú hypotéku. Celé ručené domom aj bytom.

Alebo iné využitie:

Ak príjem pustí na 400tis hypotéku, nemusíte byť časovo obmedzený pri kúpe novej nehnuteľnosti. Môžete byť nezávislý od toho, kedy sa predá pôvodný byt. V tomto prípade buď použijete 60tis vlastné zdroje, alebo dočasne dozaložíte byt.

Takýchto "Alebo" resp. využití môže byť nespočetne veľa. Do hry vstupuje veľa čísiel a faktov a aj legislatíva a rôzne obmedzenia niektorých bánk. Výsledné riešenie môže a nemusí byť podobné príkladom ktoré uvádzame. Radi sa s tým hráme a nachádzame riešenia, ktoré by veľa klientom ani nenapadli.

Ak máte podobnú situáciu, sme tu pre Vás...

Kamil Bučo, 27.03.2023

Zistite si výšku Vašej mesačnej splátky

Výška úveru:
100 000 €
Doba splatnosti:
30 rokov
MESAČNÁ SPLÁTKA
pri úroku 1% p. a.
pri úroku 2% p. a.
pri úroku 3% p. a.
pri úroku 4% p. a.
pri úroku 5% p. a.
pri úroku 6% p. a.
Loading...
Loading...
POTREBUJETE PORADIŤ