Menu https://www.optimalnahypoteka.sk/

Hypotéka a dĺžka splácania

Aká dĺžka splácania hypotéky je tá správna?

Väčšina klientov volí maximálnu možnú splatnosť hypotéky, teda vo väčšine prípadov je to 30 rokov. Prečo je to tak, aj keď by si na základe svojho platu mohla väčšina z týchto klientov zvoliť kratšie obdobie splácania, teda vyššie splátky a tým pádom by menej preplatili a mali hypotekárny úver skôr splatený?

Povedal by som, že splatnosť hypotéky na 30 rokov je zaužívaná a má ju väčšina ľudí, ktorí si mohli zvoliť 30 rokov splácania vzhľadom k svojmu veku. Len pár klientov to má zrátané matematicky, alebo je za tým iný logický dôvod. Významnú rolu zohrávajú pri rozhodovaní o dĺžke splatnosti hypotéky dva faktory:

- prvý je emocionálny - nižšia splátka menej bolí,
- druhý vychádza z reality – „keby som si zobral hypotekárny úver pred 15-timi rokmi a mal by som splátku 1.000 korún a zarábal som 3.000 korún, tak dnes zarábam 30.000 korún a splátka hypotéky by bola zanedbateľná k platu = tak isto to bude asi aj teraz, splátka je 333 EUR, zarábam 1.000 EUR a čím ďalej budem viac zarábať, splátka bude stále zanedbateľnejšia“.

Aká bude inflácia ďalších 15 až 30 rokov ťažko povedať a aký bude vývoj úrokových sadzieb tiež ťažko odhadnúť, preto odporúčam svojim klientom, prispôsobiť dĺžku splácania hypotéky takej splátke, ktorá neohrozí normálne fungovanie ani pri výplate bez odmien alebo nadčasov, alebo ak by úroková sadzba stúpla povedzme o polovicu, alebo aby bolo myslené na ďalšie plánované úverovanie, alebo... Jednoducho vždy s rezervou a radšej využívať možnosti mimoriadnych splátok hypotéky.

Kamil Bučo, 06.07.2009

Zistite si výšku Vašej mesačnej splátky

Výška úveru:
100 000 €
Doba splatnosti:
30 rokov
MESAČNÁ SPLÁTKA
pri úroku 0.7% p. a.
pri úroku 0.8% p. a.
pri úroku 0.9% p. a.
pri úroku 1.0% p. a.
Loading...
POTREBUJETE PORADIŤ