Menu https://www.optimalnahypoteka.sk/

Úrokové sadzby rastú. Aké sú naše prognózy na rok 2023?

Kým na začiatku roka sme sa tešili z úrokovej sadzby 0,36 %, dnes začíname na úrovni 2,89 %, bežne sa pohybujeme nad 3,5 % a pri dlhších fixáciách končíme na úrovniach cez 5 %. A vyzerá to, že trend bude pokračovať.Úroky pravdepodobne porastú aj v roku 2023


Sme toho názoru, že trend rastu úrokových sadzieb bude pokračovať aj v novom roku. Nevidíme dôvod, aby to tak nebolo. Dokonca si myslíme, že začiatkom roka budú bežné sadzby niekde na úrovni 5 % aj pri kratších fixáciách. Samozrejme, neteší nás to.


Žiaľ, momentálne nedokážeme zodpovedať otázku, kedy to skončí a sadzby sa znížia. Z tohto dôvodu sa prikláňame skôr k fixovaniu sadzby na dlhšie obdobie. Dlhšie obdobie fixácie chráni klienta pred ďalším rastom sadzieb, ale ak by sa sadzby počas fixácie výraznejšie znížili, vždy je možné aj s našou pomocou vyjednávať s niektorými bankami o zmene fixácie /sadzby. Stále platí, že konkrétna voľba fixácie sadzby je individuálna záležitosť a odvíja sa aj od konkrétneho zámeru každého klienta.


Aké sú možné riešenia?


1. Koniec fixácie o 6 – 7 mesiacov. Pre klientov, ktorým končí fixácia úrokovej sadzby o 6 – 7 mesiacov, vieme zabezpečiť existujúce úrokové sadzby s tým, že čerpať hypotéku môžu až o 6 mesiacov. Klient si tak zabezpečí dnes ponúkaný úrok, ktorý je pravdepodobne nižší, ako bude o 6 mesiacov.

2. Koniec fixácie o viac ako 6 – 7 mesiacov. Niekedy je možné ponúknuť čerpanie aj o viac ako 6 mesiacov. Už dnes je možné vyjednávať o sadzbe v aktuálnej banke, a preto vám s tým radi pomôžeme vhodnými argumentmi a prehľadom trhu.

3. Predschválenie hypotéky. Ak v krátkej dobe plánujete kúpu alebo výstavbu nehnuteľnosti, už dnes si viete v niektorých bankách „predschváliť“ hypotéku. Za určitých okolností si môžete vybaviť hypotéku aj s ročným alebo dvojročným predstihom.


Svetielko nádeje


Máme pre vás aj pozitívne správy:


1. Realitný trh sa spomalil, a to môže znamenať, že pri kúpe niektorých nehnuteľností je možné vyjednávať lepšiu cenu. Potenciál vidíme hlavne pri nehnuteľnostiach, ktoré najviac narástli na hodnote od vypuknutia pandémie. Hovoríme o domoch v satelitných oblastiach najmä v okolí Bratislavy a nehnuteľnostiach na rekreáciu.

2. Trh sa začína čistiť od poradcov a realitných kancelárií, ktoré vyrástli na vlne veľkého dopytu a prešlo im aj neprofesionálne správanie, napríklad z dôvodu časovej tiesne.


Týkajú sa vás vyššie úrokové sadzby?


Zavolajte alebo nám napíšte. Využijeme naše dlhoročné skúsenosti a prehľad na trhu, aby sme vám pomohli vyjednať pre vás výhodnejšiu úrokovú sadzbu.

Ak sa problém týka niekoho z vašej rodiny, kolegov, prípadne kamarátov, budeme radi, ak im dáte o nás vedieť.

Prečo nám môžete dôverovať? My na sebe makáme, sme tu pre vás a chceme vám dávať servis aj o 20 rokov.

V KAMAPRO máme takmer 14 rokov skúseností s hypotékami. Mnohí z nás predtým pracovali v bankách. Jednoducho vstávame a zaspávame s hypotékami.

KAMAPRO s. r. o., 09.11.2022

Zistite si výšku Vašej mesačnej splátky

Výška úveru:
100 000 €
Doba splatnosti:
30 rokov
MESAČNÁ SPLÁTKA
pri úroku 1% p. a.
pri úroku 2% p. a.
pri úroku 3% p. a.
pri úroku 4% p. a.
pri úroku 5% p. a.
pri úroku 6% p. a.
Loading...
Loading...
POTREBUJETE PORADIŤ