Menu https://www.optimalnahypoteka.sk/

Odložiť, či neodložiť splátky úverov

Čo je to za blbú otázku?! Samozrejme odložiť! 

Áno, ak som stratil príjem, alebo sa mi podstatne znížil (jednoducho riešim existenčný problém, za čo kúpiť jedlo), jednoznačne si odložím svoje splátky. 
Ale, čo ak nemám takýto problém? Tak tu je to už na zamyslenie. 

Začnime ale pekne od podlahy. 
Koľko ma bude odklad stáť? 
Ak to potrebujem, aby som prežil, tak na tom vôbec nezáleží. Ale ak to nepotrebujem, tak je určite dôležité koľko za tento komfort zaplatím. 
Ak mám dnes úver vo výške 100.000 € s úrokovou sadzbou 1,00 % a moja zostávajúca splatnosť 360 mesiacov (30 rokov) a splátku 322 €, potom po 9 mesiacoch odkladu bude môj zostatok úveru 100.743 €, pretože sa mi zbierali úroky. Síce som mal 9 mesiacov odklad, ale úver bežal aj tak, tak mi zostáva už len 351 mesiacov splácania a teda moja splátka sa zvýši o 9 € na 331 €.  V celku dosť, alebo aj nič strašné, záleží od uhla pohľadu. Ale čo preplatenie úveru? No a tu to začína byť zaujímavé. Pôvodne, by som mal banke zaplatiť na úrokoch 15.779 €, po odklade je to už len 15.491 €. 
Odložiť, či neodložiť splátku tohto úveru?

No ja mám aj 10.000 € spotrebák s úrokom 8,00 % na 8 rokov a splátkou 141 €. Po odklade mi splátka stúpne o 20 € na 161 €. A preplatenie klesne z pôvodných 3.570 € na 3.398 €. 
Odložiť, či neodložiť splátku tohto úveru?  

Tým že som mal 9 mesiacov odložené splátky, ale vzhľadom na moje príjmy som to vlastne nepotreboval, tak som si peniaze, ktoré by som inak dal na splátky úverov, odkladal. Celkovo som si našetril 4.167 €
A čo teraz s nimi? Odpoveď je jednoduchá, dám ich tam kam patria: na úvery. Urobím mimoriadnu splátku na spotrebnom úvere, pretože je tam vyššia úroková sadzba. 
Po mimoriadnej splátke mi klesne splátka spotrebáku na 97 € a preplatenie na 2.059 €.

Splátka hypotéky mi síce stúpla o 11 €, ale splátka spotrebáku klesla o 44 €, celkovo teda po ukončení odkladov budem banke platiť o 33 € mesačne menej. No a na preplatení som tiež ušetril, približne 2 tisícky.  

Celé to teda zhrniem. Odložil som si splátky, ale nakoniec sa môj príjem, chvalabohu, razantne neznížil. Tak som si peniaze, ktoré by som inak dal na splátky, odkladal a využil som túto situáciu k tomu, aby som si moje splátky znížil a ušetril. ???? 

Odložiť, či neodložiť splátky úverov? 

Pristupujte k odkladu rozumne a zodpovedne.    


 

KAMAPRO s. r. o., 22.04.2020

Zistite si výšku Vašej mesačnej splátky

Výška úveru:
100 000 €
Doba splatnosti:
30 rokov
MESAČNÁ SPLÁTKA
pri úroku 1% p. a.
pri úroku 2% p. a.
pri úroku 3% p. a.
pri úroku 4% p. a.
pri úroku 5% p. a.
pri úroku 6% p. a.
Loading...
Loading...
POTREBUJETE PORADIŤ